мансарда своими руками

Мансардний дах своїми руками

Мансарда являє собою горищне приміщення, висота стін якого до початку схилу становить не більше 1,5 метра. Останнім часом широку популярність придбало будівництво мансардного даху своїми руками.

Це дозволяє збільшити кількість квадратних метрів житлової площі без істотних фінансових витрат. При будівництві мансардного даху найчастіше користуються варіантом ламаного даху з різними кутами ската.

ПЕРЕВАГИ МАНСАРДИ

Завдяки різнорівневої підйому відбувається значне збільшення площі горищного приміщення. Дах мансардного типу має досить суттєві відмінності від стандартних дахів. На відміну від стандартного горищного приміщення в мансарді створюються умови для штучного клімату.

У зв’язку з цим з’являються і деякі недоліки, головними з яких є погана вентиляція і наявність утворення конденсату.

Площа мансардного приміщення в першу чергу буде залежати від вибору типу крокв мансардного даху, які є головною несучою конструкцією. Кроквяні конструкції являють собою нахилені балки, які внизу кріпляться до мауерлату.

Якщо дах має малий розмір і нескладний варіант виконання, то тоді крокви найкраще кріпити на коньковий прогін і зовнішні стіни приміщення.

ВИДИ МАНСАРДНИХ ДАХІВ

У будинках використовують скатну або плоску мансардну дах. Краще всього використовувати скатну, оскільки вона добре відводить воду і сніг. З пласким дахом доведеться добряче помучитися, якщо випадуть рясні снігові опади, які доведеться зчищати вручну.

Основні види мансардних дахів:

1) односхила;

2) двосхилий;

3) вальмовий;

4) напіввальмові;

5) вальмовий з козирком;

6) з додатковим скатом;

7) шедовая;

8) бочкоподібна.

Саме широке застосування отримав варіант будівництва даху мансардного типу у вигляді двосхилого даху. І це не дивно, вигляд цей варіант має цілий ряд переваг:

1) низька вартість реалізації будівельної конструкції;

2) невелика навантаження на фундамент;

3) немає необхідності в утвердженні архітектором варіанту проекту каркаса мансардного даху;

4) утворюється максимально можлива площа під додаткове приміщення.

І все ж головним достоїнством для людей, які вирішили будувати двосхилий мансардну дах своїми руками, є можливість в будь-який момент розібрати конструкцію і при бажанні переробити її під новий варіант даху.

Приміром, якщо у вас дах була зі звичайного шиферу, то ви завжди зможете зняти шифер й покласти замість нього металочерепицю. Мансардний дах з металочерепиці виглядає дуже ефектно і прослужить вам набагато довше.

ПРИСТРІЙ ПОКРІВЛІ

Видів мансардних дахів не так вже й багато, а ось креслень і варіантів її пристрою – безліч. З архітектурної складової креслення мансардного даху діляться на симетричні, асиметричні, що знаходяться на одній частині будинку і знаходяться по всій ширині будинку.

Читайте также:  Сайдинг: властивості, характеристики й особливості монтажу

В загальному варіанті схема мансардного даху повинна мати округлу нижню частину, кут нахилу якої повинен знаходитися в межі 60-70 градусів, і верхню пологу частину – тут кут нахилу повинен скласти 15-30 градусів.

Для того щоб забезпечити зручне і вільне переміщення по всьому мансардного приміщення, необхідно виставити максимальну точку висоти кімнати таким чином, щоб її величиною не була менше 2,5 метрів.

Конструкції мансардного даху дозволяють зупинити вибір на формі стін горищного приміщення, які можна буде виконати або в прямому варіанті, або в похилому. Якщо зупинили свій вибір на конструкції з прямими стінами, то тут вас очікує набагато менше проблем під час процесу внутрішньої обробки приміщення, чого не скажеш про конструкції з похилими стінами.

Адже тут вам доведеться зіткнутися з труднощами підбору вибору оздоблювальних матеріалів внутрішньої обробки.

Мансардний дах вимагає особливого підходу, оскільки на відміну від звичайної даху, піддається впливу як зовнішнього, так і внутрішнього. З-за теплого повітря мансарди відбувається утворення конденсату, що накопичується в утеплювальних шарах.

Саме з цієї причини пристрій мансардного даху необхідно ретельно продумувати, адже воно значно відрізняється від пристрою звичайних дахів. Особливу увагу необхідно приділити паро – і теплоізоляції, що дозволяють захистити дах від скупчування внутрішньої вологи.

Також важливу роль відіграє правильна система вентиляції, що дозволяє грамотно здійснювати провітрювання. В основному вентиляційним варіантом є вільний простір, яке залишають між утеплювачем і покрівлею.

ВИБІР ПРОЕКТУ МАНСАРДИ

При виборі проекту мансардного даху користуються наступними правилами:

1) Вибір ґрунтується в першу чергу на плані проекту будівлі-основи;

2) Необхідно враховувати майбутню геометрію даху, наскільки вона буде візуально радувати око;

3) Проект даху повинен задовольняти збалансованим зв’язків з комунікаційними системами будівлі-основи;

4) Враховуються функції будівлі-основи і функції майбутньої мансарди, які в ідеалі повинні збігатися, якщо ж ні, то розробляється вузьконаправлений індивідуальний проект мансардного даху;

5) Необхідно орієнтуватися на розміри і форму горищного приміщення, рівень сонячної сторони (тут, насамперед, розглядається варіант установки вертикальних або горизонтальних віконних систем);

6) Вибір матеріалу для огороджувальних конструкцій, схеми проекту та інших складових елементів мансарди робиться, спираючись на архітектурний стиль основної будівлі;

Читайте также:  Сайдинг: властивості, характеристики й особливості монтажу

7) Дах з крутим ухилом вимагає додаткового забезпечення рівня тепло – і гідроізоляції;

8) Перед будівельними роботами необхідно провести розрахунок їх безпеки, визначити точну величину максимально допустимої ваги самої конструкції і всіх її елементів.

Після вибору проекту необхідно провести точні розрахунки всіх елементів конструкції і тільки після цього замислюватися про те, як побудувати мансардну дах.

САМОСТІЙНИЙ МОНТАЖ

Розрахунок мансардного даху має декілька особливостей:

1) Необхідно прорахувати міцність кожного окремого елемента конструкції, їх загальну міцність, несучу здатність фундаменту і всіх стін;

2) Необхідно враховувати вид, тип та особливості використовуваного в процесі покрівельних і утеплювальних робіт матеріалів;

3) Кліматичні умови, які наявні на даній території.

Прорахувавши загальні розміри покрівлі мансарди, можна визначитися з вибором каркасного матеріалу та загальною площею горищного приміщення. Монтаж мансардного даху здійснюється тільки після точного проведення всіх розрахунків.

Необхідно брати в розрахунки не тільки корисну, але й глуху зону приміщення. Корисна зона – зона, у якій відстані від підлоги до стелі становить більше 90 див. Глуха зона – все інше приміщення. Далі проводиться розрахунок покрівельної площі.

Для цього береться план даху, розбивається на прості геометричні фігури (квадрат, прямокутник, паралелепіпед) і розраховується окремо кожна їх площа, які потім сумуються. Це і буде загальна площа покрівлі.

Після вибору проекту даху, покрівельних матеріалів і розрахунків всіх елементів, питання про те, як правильно побудувати мансардну дах вас більше турбувати не буде, оскільки основне завдання ви вже виконали, залишилося тільки провести правильну технологію будівництва.

Технологія будівництва мансардного даху, якщо проект вашого даху є стандартним, виглядає поетапно наступним чином. Необхідно лише після вибору проекту здійснити алгоритм послідовних дій, тобто послідовну встановлення всіх необхідних елементів конструкції.

Спершу встановлюються фронтальні конструкції, після чого між крокв кладуться балки. Далі здійснюється процес вирівнювання та фіксування всіх елементів, що входять в конструкцію. По краях елементів кріплять фанерні листи.

Після цього залишається лише постелити матеріал покрівлі. Такий підхід дозволяє надати мансардного даху підвищений рівень надійності і міцності.

Вікна в мансардного даху – поки ще не сильно прижився в нашій країні елемент. В основному вікна встановлюють не в самій даху, а збоку на стіні. Однак ті, хто зважиться встановити вікна безпосередньо в мансардну дах – не пошкодують.

Читайте также:  Сайдинг: властивості, характеристики й особливості монтажу

Крім приголомшливого дизайну вони забезпечать додатковим світлом і теплом горищне приміщення. Варіант з вікнами добре підходить приміщень, які внаслідок своєї конструкції виявилися погано освітленими.

Мансардні вікна монтуються під кутом 45-70 градусів, добре тримають внутрішнє кімнатна тепло (якщо це добротне вікно, а не саморобна конструкція) і збільшують освітлення в приміщенні до 50 відсотків. Поряд з цим вікно буде піддаватися і посиленим атмосферним діям, тому при монтажі особливу увагу необхідно приділити їх герметичності та ізоляції.

РЕМОНТ МАНСАРДНОГО ДАХУ

Ремонт мансардного даху безпосередньо залежить від виду покрівельного матеріалу. Але в будь-якому випадку ремонтні роботи краще всього виконувати в теплу пору року, щоб ваші зусилля не виявилися марними.

На пошкоджені елементи металочерепиці встановлюються спеціальні снугозадержатели, на шиферну поверхню кладуть тканинні латочки, оброблені у фарбі, які зверху замазуються також додатковим шаром фарби. Якщо наявні сильні тріщини, а місцями навіть і трескание і руйнування поверхні покрівлі, то її доведеться повністю міняти.

Також необхідно приділяти увагу і внутрішнього догляду. Тут теплоізоляційні матеріали мають властивість накопичення вологи і з часом, якщо їх не просушувати, псуються. Раз в сезон теплоізоляційні матеріали необхідно витягувати і просушувати на сонці.

Однак якщо волога вимила скловолокнисті речовини з утеплювача, то він втратив властивості зберігати тепло і підлягає заміні.

УТЕПЛЕННЯ ПОКРІВЛІ

Процес утеплення мансардного даху зсередини передбачає створення захисного складного гідроізоляційного шару по всій поверхні підлоги, стін і даху мансарди.

Утеплюють підлогу пінополістирольними плитами або мінеральною ватою. Ці матеріали, якщо їх щільно ущільнити, будуть добре тримати тепло. Стіни немає необхідності утеплювати, якщо утеплити дах до самої підлоги. Тут також утеплювачем для мансардного даху виступає мінеральна вата і пінополістирол.

А як утеплити мансардну дах, якщо під рукою немає мінеральної вати і пінополістиролу? Тут підійде варіант з пінопластом. Проте варто відзначити, що даний матеріал не буде перешкоджати появі мишей.

Листи пінопласту щільно укладаються один на одного в два шари, тому купувати їх краще товщиною до 50 мм, а не в 100 мм. Між крокв листи укладають таким чином, щоб їх стики одного шару не збігалися один з одним.